středa 30. ledna 2013

Investice do podílových fondů

Čím dál častěji slyším doporučení investovat do podílových fondů, jak na různých stránkách tak od finančních poradců. Bankovní spoření bude hluboko pod úrovní inflace a je to vyhazování peněz, musíte investovat. Pokud už musí průměrný Čech investovat, aby jeho peníze neztratily na hodnotě, nebo aby mu k tomu důchodu něco zbylo, pravděpodobně jakožto laik bude muset sáhnout po tomto produktu. Je zrovna toto ale opravdu tak výhodný produkt?


Pro začátek trochu nudné teorie, podílový fond je druh kolektivního investování, přes který můžete investovat svoje těžce vydělané peníze bez obsáhlých zkušenosti s přímým investováním. Laicky řečeno, svěříte peníze odborníkovi, který bude za Vás investovat a za to si vezme nějaké procento ať už Vám vydělal nebo prodělal. Peníze do fondů vložíte zakoupením tzv. podílových listů a kdykoli můžete je odprodat fondu zpět a dostat tak hotovost. Hodnota podílových listů klesá, nebo roste ve stejném poměru jako majetek fondu, to znamená, že pokud se majetek fondu od doby zakoupení zhodnotil o 10% , Vaše podílové listy budou odkoupený o 10%  dráž a vy tím vyděláte. Fondy si strhávají poplatky za zprávu investic a to ročně v procentech k objemu Vaší investice (0,1-2%) a taky pří nákupu, nebo prodeji podílových listů. Pokud se Vám zdá , že nějaký poplatek je příliš nízký, nebojte se určitě to bude vykompenzováno těmi dalšími. Fondy se děli na různé druhy podle toho do čeho investují. Například fondy peněžního trhu (investuji do státních dluhopisů) mají nejmenší riziko ztráty, ale také nejmenší zisk a opačně akciové fondy přináší šanci na vysoký zisk s vysokým rizikem. Poslední dobou už můžete najít fondy úplně na cokoli a s různou specializaci nebo opačně různé smíšené fondy. Podílové fondy často zastřešují velké banky, můžete tedy investovat jednoduše na svojí pobočce. Můžete investovat jednorázově, nebo pravidelně menší částky. Investování do podílových fondů se doporučuje na delší časové období (zpravidla čim rizikovější, tím déle) ,ale odprodat podílové listy a ukončit tímto svoji účast můžete kdykoli a peníze máte do 15 dnů (často daleko dříve) doma.

Do OPF dle obecných doporučení můžete investovat z jakýchkoli důvodu, díky velké specializaci najdete rychle způsob investice, která je přímo pro Vás. Můžete jednorázově investovat větší již naspořenou částku, v tom případě bych volil konzervativnější podílové fondy, ty Vám zajistí stabilnější ač mírnější zhodnocení, u rizikových fondů bohužel téměř neexistuje stabilní zhodnocení a  tyto fondy vytvářejí pouze swingy (jejich cena jde nahoru a dolu ,bez znatelnějšího trendu). Druhá možnost je pravidelné investování menších částek , to zajišťuje diverzifikaci rizika, i když je cena PL nízká, o to více jich nakoupíte. Ve výsledku tedy ani výraznější kolísání ceny neohrozí Vaše portfolio. U pravidelných investic je vždy doporučená délka investice, tak aby se stihlo vyrovnat riziko a kolísání majetku fondu, u konzervativních fondů je to 1-2 roky a u rizikových minimálně 5 let a více.

Často můžete slyšet doporučení, že čím mladší člověk je tím více by měl investovat do rizikových fondů a následně riziko s věkem zmenšovat. Díky tomu v mládi máte šanci většího zhodnocení a před důchodem se máte větší šanci jistoty, že investice se neznehodnotí. Na tomto základu fungují i fondy životního cyklu, ty jsou určeny pro celoživotní pravidelné investice, a jejich riziko i zisk se zmenšuje s délkou investice. Pod tímto systémem najdete i nespočet jinak pojmenovaných "spoření" na důchod od různých bank a pojišťoven. Pokaždé se jedná o obyčejné pravidelné investice do OPF, však s různými specifikacemi a dalšími poplatky pro společnost, která za Vás investuje do OPF.

V poslední době jsou podílové fondy velice doporučovány na úkor bankovních produktů, díky větší inflaci spoření v bankách je většinou prodělečné, a podílové fondy nabízí zajímavou alternativu s velkým výběrem tolerance rizika. Při investicích nad 6 měsíců Vám odpadá povinnost platit 15% srážkovou daň s příjmu a to je znatelná výhoda oproti bankovním produktům. Navíc nabízejí pro finanční poradce celkem zajímavé provize a s toho důvodu se můžete s nabídkami na tyto investice potkat celkem často. Předtím než se rozhodnete investovat, prostudujte si ale všechny pro a proti a nenechte se zlákat na vysoké úroky, adrenalin s rizika nebo na sladké řeči Vašeho známého poradce.

Jelikož investování do podílových fondů zni velice lákavě a říkat si investor a dívat se z patra na kamarády s běžnými účty v bankách velice příjemně masíruje moje ego, začal jsem se zajímat také o tuto možnost zhodnocování naspořených peněz. Dle prodejců fondy v průměru vynášejí od 3-7% p.a., což zní velice lákavě, bohužel tyto průměry jsou počítány často s 50 letých cyklů, jak ale bude vypadat moje investice za 5 nebo 8 let? U Jednorázových investici to jde spočítat velice jednoduše, co ale pravidelné investování? Abyste si mohli nasimulovat opravdovou výkonnost fondu na konkrétních datech je třeba porovnat celkovou Vaši investici za daný časový úsek s poslední cenou a počtem všech nakoupených PL za dané období. Připravil jsem pro Vás program pro takový výpočet v Excelu, ke stažení zde, nebo v sekci Download. Stačí zadat historické ceny daného fondu (volně stažitelné na webech fondu) za období ,které Vás zajímá, vložit poplatky fondu a vyjde Vám zhodnocení ,které Vás tak zajímá.

Abych získal základní přehled o opravdové výkonností fondů, udělal jsem menší průzkum za Vás. Vzal jsem 20 fondů (náhodně vybraných, dle možnosti získat historické data fondů) a vypočítal jejich výkonnost, kdybych investoval před 1 ,2 ,3 ,5 ,8 lety. Výsledky si můžete stáhnout zde , nebo v sekci Download .

Výsledky posuďte sami, upozorňuji ale, že se nejedná o žádný statisticky průměr, jsou to pouze reálné zhodnocení daných 100 nasimulovaných investic. Vzorek fondů je malý a malá je taky jeho výpovědní hodnota, můžeme ale díky tomu získat alespoň hrubý odhad jak to s tím zhodnocením je. Já osobně jsem ztratil zájem o tento způsob zhodnocení peněz.

Konečné vyhodnocení?
Konzervativní fondy (peněžní trh,dlouhodobé dluhopisové,zajištěné)- jak jednorázové tak pravidelné investice z pohledu bilance Riziko-Zisk-Likvidita daleko zaostávají nad obyčejnými spořícími účty, kde i dnes můžeme najít 2 % reálné zhodnocení při nulovém riziku a okamžité likviditě. U konzervativních fondů můžeme být rádi za negarantované zhodnocení 1% s několikadenní likviditou.

Vyvážené fondy (dluhopisové, smíšené)- na jednorázové investice již příliš nestabilní a pravidelné investice mají pořád nezajímavé zhodnocení, při dobrém zvolení fondů to může být ale jediná zajímavá investice do OPF.

Rizikové, dynamické fondy (akciové,nemovitostní)- jednorázové investice do rizikových fondů je naprostý hazard a Vaše úspěšnost je podobná nahodilému investování do akcii. Pravidelné investice sice sníží znatelně riziko a negativní zhodnocení není tak časté, adekvátního zisku se ale v rámci bilance Riziko-Zisk-Likvidita dočkáme jen stěží. Pro dlouhodobější investice jsou daleko zajímavější obyčejné termínované vklady. Doporučení na ně ale nečekejte, bez poplatku nejsou ani provize.

Jediná zaručená jistota u podílových fondů bez ohledu na druh fondů je, že jediný kdo má garantovaný výnos je podílový fond :) A jaké jsou Vaše zkušenosti s podílovými fondy? Jak dopadly Vaše investice? Uvítám přesné příklady. Za upozornění na jakékoli chyby ve výpočtech budu velice rád, Děkuji.
1 komentář:

 1. Loktibrad:

  u mna 1 investicia do podielovych fondov v minuse.
  2 investicie do podielovych fondov cez IZP v minuse. Tieto dve asi zrusim, lebo sa mi zda, ze je to len banda prizivnicka. Zakladal som si to pred rokmi v dobe, ked sa do podielovych fondov nedalo investovat priamo cez banky.

  Postreh - clovek moze citat roznu literaturu o investovani, ale posledna doba ukazuje, ze cokolvek tu platilo za poslednych 100 rokov, prestava platit a clovek uz ma len dojem, ze z kazdej strany ho chcu o zarobene peniaze obrat. Stat na daniach, odvodoch, DPH atd. Potom inflacia, poplatky bankam, spravcovkym spolocnostiam, atd. Zlato a drahe kovy su neiste, z nehnutelnosti padla tiez bublina. Prenajmy nemusia byt tiez ziadne terno - ak najomnik ponici vnutrajsok, alebo nebude platit, plus treba este platit dane, alebo odvody + naklady na opravy a netreba zabudat ani na zivotnost nehnutelnosti, ktora tiez neni nekonecna...


  Je problem vobec najst nieco, co realne prekroci inflaciu a ako by clovek mohol sporit. Defakto dnesna doba je spotrebna a nuti cloveka minat peniaze. Suhlasim, ze peniaze sa musia totic, ale to by sa mohli aj uspory v investovani. Lenze prakticke rady v teoriach ucebnic su pekne len tam, az clovek zisti, ze 95 percent ludi si pri nich narazi pysk...

  OdpovědětVymazat